Psychoterapia osób z problemem uzależnienia
Psychoterapia osób z problemem uzależnienia to specjalistyczna forma pomocy skierowana do osób zmagających się z uzależnieniem bądź nadużywaniem substancji psychoaktywnych.
Uzależnienie / nadużywanie substancji rozumiemy jako sposób regulowania doświadczanego przez osobę napięcia i objaw problemów w radzeniu sobie z emocjami oraz trudności doświadczanych w relacjach.
Psychoterapia osób z problemem uzależnienia prowadzi do wypracowania bardziej adaptacyjnych sposobów radzenia sobie ze stresem i napięciem, tak by poprzez lepsze rozumienie siebie, swoich emocji i potrzeb można było pozostawać w kontakcie ze sobą i z innymi, rozwiązywać problemy i wieść satysfakcjonujące życie.
Celem psychoterapii osób z problemem uzależnienia nie jest zatem wyłącznie osiągnięcie i utrzymanie abstynencji, ale przede wszystkim poprawa funkcjonowania w ważnych obszarach życia.
Proces terapeutyczny służy budowaniu / rozwijaniu zdolności osoby do:
-
rozpoznawania, nazywania, akceptowania i wyrażania uczuć,
-
utrzymywania spójnego i zadawalającego obrazu siebie i poczucia własnej wartości,
-
tworzenia i utrzymywania zadowalających, wspierających relacji z innymi ludźmi,
-
adekwatnej kontroli zachowań, zwłaszcza w zakresie opiekowania się sobą i dbania o siebie.
Jak pracujemy?
Integrujemy różne nurty psychoterapii, korzystamy z wiedzy i metod podejścia humanistycznego, psychodynamicznego i behawioralnego.
Istotą naszej pracy jest budowanie empatycznej, autentycznej relacji terapeutycznej, w której osoba korzystająca z psychoterapii czuje się bezpieczna, rozumiana i akceptowana w doświadczaniu pełnej gamy swoich uczuć, potrzeb i trudności.
Etapem poprzedzającym rozpoczęcie terapii są – najczęściej dwie - sesje konsultacyjne, tu znajdziesz opis.
Ofertę psychoterapii osób z problemem uzależnienia kierujemy do osób, które są gotowe przyglądać się swoim relacjom z ludźmi, emocjom i potrzebom.
Pracujemy zarówno z osobami, które decydują się zachowywać pełną abstynencję, jak i z tymi, które na ten moment mają trudność, by wyobrazić sobie niesięganie po środki psychoaktywne. Początkowo w procesie terapeutycznym wspólnie zajmujemy się wypracowaniem sposobów służących ograniczeniu lub odstawieniu substancji.